تبلیغات
اکسیر

 

 یکشنبه 2 بهمن 1384

[عمومی , ]

پیكر محمود مشرف تهرانی (م.آزاد) امروز در امام‌زاده طاهر كرج به خاك سپرده شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پیكر این شاعر معاصر، صبح امروز از مقابل منزلش در خیابان شهید كلاهدوز (دولت) به‌سمت امام‌زاده طاهر كرج تشییع شد و پس از چند ساعت تاخیر، گویا در قبری كه پیش‌تر برای پیكر منوچهر آتشی در نظر گرفته شده بود، به‌خاك سپرده شد.

در مراسم خاك‌سپاری او، حافظ موسوی كه اجرای برنامه را برعهده داشت، دو شعر را از مجموعه‌ی «بهارزایی آهو»ی م .آزاد برای حاضران خواند: مثل پرنده‌ای كه در شور مردن است / مثل شكوفه‌ای كه در شوق ریختن است / مثل همین پرنده‌ی كاغذی / آن‌جا نشسته بود.

"گل باغ آشنایی" دیگر شعری بود كه موسوی از آزاد خواند.

فریبرز رییس‌ دانا هم شعری را از سیدعلی صالحی درباره‌ی م. آزاد خواند: م. آزاد / فروخفته‌ی خسته‌ای / چشم به‌راه بیداری بر مرگ / م. آزاد / شاعر حوالی قلهك قدیم / با پایان قطره‌وار هر غروبش در پیش / تنها نظر به غیبت غم‌انگیز دریا داشت / م. آزاد / نیمی سكوت و نیمی اشاره‌ی بی‌هوش/ میم خمیده‌ی رندان می‌فروش.

وی در ادامه نیز نوشتاری را خواند: شاعران ایران‌ زمین! باز درهای بهشت ایران‌زمین را از این گوشه باز كنید؛ مهمانی از این گوشه می‌آید.‏ م. آزاد است...

رییس‌دانا همچنین درباره‌ی تاخیر حدودا چهار ساعته در به خاك‌سپاری پیكر این شاعر فقید، توضیح داد كه هماهنگی‌های لازم در چند روز گذشته انجام شده بوده؛ ولی از امروز صبح از این كار جلوگیری كردند.

به گزارش ایسنا، سپس علی باباچاهی درباره‌ی ویژگی‌های شعری م.آزاد سخن گفت و او را یكی از چهره‌های برجسته‌ی شعر دهه‌های ‌٤٠ و ‌٥٠ دانست و افزود: آزاد ازجمله شاعرانی است كه از بینش و جهان‌بینی شعر نیما درك عمیقی داشت. اگر آتشی به شاگرد خلف نیما بودنش افتخار می‌كند، آزاد را هم باید یكی از شاگردان نیما دانست.

او جایگاه آزاد را به لحاظ شعری در كنار شاعرانی همچون منوچهر آتشی، اسماعیل خویی و فروغ فرخزاد دانست و تصریح كرد: از خصوصیات شعری آزاد، سادگی و بی‌پیرایگی شعر اوست كه زبان شعر سعدی را در ذهن‌مان تداعی می‌كند.

باباچاهی ادامه داد: هر چند آزاد خود را شاعری اجتماعی معرفی می‌كرد؛ اما یكی از محورهای شعر او، وجه تغزلی آن است.

او با انتقاد از صدا و سیما كه در زمینه‌ی درگذشت م.آزاد اطلاع‌رسانی نكرده است، این شاعر فقید را یكی از چهره‌های ماندگار شعر فارسی دانست.

ضیاء موحد، محمد حقوقی، یدالله مفتون امینی، ناصر تقوایی، محمد بهارلو، سیمین بهبهانی، صفدر تقی‌زاده، جاهد جهانشاهی، محمدرضا عبدالملكیان و كامیار عابدی به‌همراه بهاء‌الدین خرمشاهی، كاظم سادات اشكوری، غلامحسن سالمی و كیومرث منشی‌زاده، از حاضران در مراسم تدفین و تشییع آزاد در كرج و تهران بودند

 

نوشته شده توسط داریوش در  یکشنبه 2 بهمن 1384  و ساعت 06:01 ق.ظ

ویرایش شده در -  و ساعت -

(نظر

 


مطالب پیشین...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبلاگ من ...

  وبلاگ من

  ایمیل من

[yahoo]


بایگانی ...

 نویسندگان

داریوش (134)


موضوعات

عمومی (134)


 آرشیو

خرداد 1385 (1)
اردیبهشت 1385 (1)
فروردین 1385 (13)
اسفند 1384 (11)
بهمن 1384 (23)
دی 1384 (14)
آذر 1384 (40)
آبان 1384 (24)
مهر 1384 (7)


صفحات

 

 

لینكستان ...

 

لینكدونی ...

شعر ایرونی (-)
آ وای آزاد (-)
روزنامه صبح به وقت تهران (-)
گردون (-)
آرشیو لینكدونی

 

جستجو ...

جستجو در بلاگ

 

خبرنامه ...

 

آمار وبلاگ...

امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل مطالب :

كل نظرها :

كل بازدید ها :

افراد آنلاین : [online]