تبلیغات
اکسیر

 

 شنبه 1 بهمن 1384

[عمومی , ]

به گزارش خبرگزاری فارس، شهبازی در مقاله‌ای در وبلاگ شخصی خود با اشاره به تحریف سخنان دكتر احمدی‌نژاد از سوی امانپور و شبكه تلویزیونی سی ان ان نوشته است: پدر كریستین امانپور اهل سروستان فارس است و به یكی از خانواده‌های بهائی این خطه تعلق دارد و با برخی از خانواده‌های سرشناس بهائی خویشاوند است.
شهبازی با اشاره به وضعیت پدر امانپور می‌افزاید: او معروف بود به «كاپیتان امانپور» زیرا در زمان رضا شاه و اندكی پس از شهریور 1320 در نیروی دریایی اشتغال داشت. جوان خوش‌تیپ و سر و زبان‌دار و قالتاقی بود. در تهران ساكن شد. به كمك خویشان و دوستان متنفذش به خدمت دولت درآمد و شد مأمور خرید غله. در زمان جنگ جهانی دوّم به دلیل قحطی گندم كمیاب بود و دولت، كشاورزان را موظف كرده بود كه محصول خود را به دولت بفروشند. كاپیتان ما هر وقت به مأموریت می‌رفت با كیف پر از پول به تهران برمی‌گشت. رشوه می‌گرفت و اجازه می‌داد كه كشاورزان گندم را احتكار كنند. از این طریق ثروتمند شد و تپه‌ای خرید در منطقه كنونی فرشته تهران كه اكنون بزرگرا‌ه از كنار آن رد می‌شود. این تپه معروف شد به «تپه امانیه».
این مورخ برجسته كشور اضافه كرده است: همسر وی خواهر زن نصرالله فلسفی، نویسنده معروف بود. این زن تا آخر همسر رسمی امانپور بود.كاپیتان امانپور كه هم خوش‌تیپ و پولدار بود و هم ژن قالتاقی را از پیشینیان‌اش به مقدار كافی به ارث برده بود، با دختر سپهبد امان‌الله جهانبانی ازدواج كرد. مدت زیادی از وصلت او با خانواده سرشناس جهانبانی نگذشته بود كه رسوایی شروع شد. بازرسان شیرپاك خورده تحقیق كردند و معلوم شد كه كاپیتان ما در الیگودرز مقادیر زیادی از گندمكاران رشوه گرفته است. پرونده بالا گرفت و تازه داماد به زندان افتاد. سپهبد پیر، كه عمری با «خوشنامی» زندگی كرده بود، سرشكسته نزد محمدرضا شاه رفت و با زاری ماجرا را گفت. گفت كه من تا به حال از شما هیچ خواهشی نكرده‌ام ،ولی این آدم به‌هرحال داماد من است، التفاتی كنید و مرا از این سرشكستگی نجات دهید. شاه هم دستور آزادی كاپیتان را داد؛ مشروط بر این‌كه از ایران خارج شود تا بهانه‌ای به دست دشمنان سلطنت نیفتد و كاپیتان آزاد شد.
شهبازی با اشاره به اینكه پدر كریستین امانپور پس از آزادی به مصر رفت، می افزاید: این سفر مقارن است با بحران كانال سوئز در سال 1956. در آن زمان قدرت‌های غربی دولت جمال عبدالناصر را تحریم كرده بودند و به شركت‌های غربی اجازه كار در كانال سوئز را نمی‌دادند. دولت مصر در به در به دنبال كسانی می‌گشت كه در كار لایروبی و یدك‌كشی كشتی با تجربه باشند. امانپور به خدمت دولت مصر درآمد و ظاهراً كارش موفقیت‌آمیز هم بود.
این محقق از جمله فروض محتمل در این دوره از فعالیت امانپور را جاسوسی برای اسرائیل در مصر با توجه به بهائی بودن امانپور دانسته است.
وی در بخش دیگری از مقاله خود آورده است: امانپور در زمانی كه در خارج از ایران بود با یك زن انگلیسی ازدواج كرد و از او صاحب دو دختر شد: لیزی و كریستین (متولد 1958/ دی 1336 در لندن). امانپور مدتی در تهران با زن انگلیسی و دو دخترش زندگی كرد ،ولی بعد آن‌ها را هم رها كرد. در نتیجه خانم انگلیسی و دو دختر به لندن بازگشتند.
شهبازی افزوده است: لیزی خانم، كه اكنون تولیدكننده فیلم است و با شبكه چهار تلویزیون انگلیس كار می‌كند، در دانشگاه رودآیلند آمریكا در رشته روزنامه‌نگاری ثبت‌نام كرد و شهریه را پرداخت كرد، ولی كمی بعد پشیمان شد. دانشگاه حاضر نشد پول شهریه را پس بدهد ولی پذیرفت كه كس دیگری را به جای لیزی خانم بپذیرد. در نتیجه، كریستین به آمریكا رفت و به جای خواهرش روزنامه‌نگاری خواند و به این ترتیب تصادفاً شد روزنامه‌نگار. كریستین در سال 1983 در سی. ان. ان. به عنوان خبرنگار شاغل شد و در زمان جنگ بوسنی به شهرت رسید. كریستین امانپور در سال 1998 با جیمز روبین، سخنگوی سابق وزارت خارجه آمریكا (كه او نیز یهودی است) ازدواج كرد.

 

نوشته شده توسط داریوش در  شنبه 1 بهمن 1384  و ساعت 09:01 ق.ظ

ویرایش شده در -  و ساعت -

(نظر

 


مطالب پیشین...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبلاگ من ...

  وبلاگ من

  ایمیل من

[yahoo]


بایگانی ...

 نویسندگان

داریوش (134)


موضوعات

عمومی (134)


 آرشیو

خرداد 1385 (1)
اردیبهشت 1385 (1)
فروردین 1385 (13)
اسفند 1384 (11)
بهمن 1384 (23)
دی 1384 (14)
آذر 1384 (40)
آبان 1384 (24)
مهر 1384 (7)


صفحات

 

 

لینكستان ...

 

لینكدونی ...

شعر ایرونی (-)
آ وای آزاد (-)
روزنامه صبح به وقت تهران (-)
گردون (-)
آرشیو لینكدونی

 

جستجو ...

جستجو در بلاگ

 

خبرنامه ...

 

آمار وبلاگ...

امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل مطالب :

كل نظرها :

كل بازدید ها :

افراد آنلاین : [online]