تبلیغات
اکسیر

 

 شنبه 1 بهمن 1384

[عمومی , ]

سیمین دانشور گفت كه در خارج از ایران، شناخته شده‌تر است و این‌جا كارهایش چندان بررسی نمی‌شوند.

این داستان‌نویس پیش‌كسوت در گفت‌وگویی با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به نقدهای خوبی كه بر روی ترجمه‌های آثارش نوشته می‌شوند، در عین حال وضعیت نقد را در ایران مناسب ندانست.

او در توضیح علت این موضوع هم به این اشاره كرد كه نقد نوشتن و چاپ كردن، وقت می‌خواهد كه ترجیح می‌دهند این انرژی برای تامین معاش صرف شود.

سیمین دانشور با اشاره به ترجمه‌ی «سووشون» به 17 زبان و ترجمه‌های «به كی سلام كنم»، «شهری چون بهشت» و داستان‌هایی از مجموعه‌ی «از پرنده‌های مهاجر بپرس»، به این موضوع هم اعتقاد دارد كه امروزه نقد ادبی در كشور ما مورد توجه نیست و در دهه‌های قبل، به‌خصوص دهه 40، چند نفری در این زمینه فعالیت جدی داشته‌اند.

او البته از حسین پاینده هم نام برد كه طی سال‌های اخیر نقدهای خوبی را روی كارهای او نوشته؛ از جمله نقد او بر «جزیره سرگردانی» و «ساربان سرگردان» با عنوان « سیمین دانشور؛ شهرزادی پسامدرن» و همچنین نقدهایی بر چند داستان كوتاه او.

سیمین‌ دانشور در سال‌ 1300 در شیراز به‌ دنیا آمد. تحصیلات‌ ابتدایی‌ و متوسطه‌ خود را در این‌ شهر سپری‌ كرد و در سال‌ 1328 ‌ مدرك‌ دكتری خود را در رشته‌ی‌ زبان‌ و ادبیات‌ فارسی‌ از دانشگاه‌ تهران‌ گرفت. سپس‌ به‌ آمریكا رفت‌ و درجه‌ فوق‌ دكتری‌ تخصصی‌ در رشته‌ زیبایی‌شناسی‌ را از دانشگاه‌ استنفورد كسب كرد. او در سال‌ 1329 با جلال‌ آل‌ احمد ازدواج‌ كرد و همچنین بیش‌ از 20‌ سال‌ در دانشكده‌های‌ ادبیات‌ و هنر دانشگاه‌ تهران‌ به تدریس‌ مشغول بود.

از این بانوی داستان‌نویس و مترجم، «كوه سرگردان» - جلد پایانی سه‌گانه‌ی «جزیره سرگردانی» و «ساربان سرگردان» - و همچنین مجموعه‌ی داستان «انتخاب» در راه انتشار هستند.

 

نوشته شده توسط داریوش در  شنبه 1 بهمن 1384  و ساعت 09:01 ق.ظ

ویرایش شده در -  و ساعت -

(نظر

 


مطالب پیشین...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبلاگ من ...

  وبلاگ من

  ایمیل من

[yahoo]


بایگانی ...

 نویسندگان

داریوش (134)


موضوعات

عمومی (134)


 آرشیو

خرداد 1385 (1)
اردیبهشت 1385 (1)
فروردین 1385 (13)
اسفند 1384 (11)
بهمن 1384 (23)
دی 1384 (14)
آذر 1384 (40)
آبان 1384 (24)
مهر 1384 (7)


صفحات

 

 

لینكستان ...

 

لینكدونی ...

شعر ایرونی (-)
آ وای آزاد (-)
روزنامه صبح به وقت تهران (-)
گردون (-)
آرشیو لینكدونی

 

جستجو ...

جستجو در بلاگ

 

خبرنامه ...

 

آمار وبلاگ...

امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل مطالب :

كل نظرها :

كل بازدید ها :

افراد آنلاین : [online]