تبلیغات
اکسیر

 

 دوشنبه 12 دی 1384

[عمومی , ]

مهین اسکویی کارگردان و مدرس تئاتر و مترجم آثار نمایشی که یکی از بنیان گذاران تئاتر آناهیتا بود، صبح روز دوشنبه 12 دی پس از ماه ها بیماری در بیمارستانی در تهران درگذشت.

او پس از گذشت حدود دوماه از فوت مصطفی اسکویی، همسر سابقش و دیگر بنیانگذار تئاتر آناهیتا در گذشت.

مهین اسکویی (عباس طاقانی) به سال ۱۳۰۹ در تهران در خانواده ای بدنیا آمد که با دنیای هنر بیگانه نبودند. خاله او روحبخش و خواهرش پوران (شاپوری) از خوانندگان قدیم زن ایران بودند. انوشیروان روحانی، آهنگسار ایرانی نیز همسر یکی دیگر از خواهران او بود.

مهین اسکویی در ۱۶ سالگی به عنوان بازیگر در تئاتر فردوسی پا بر صحنه گذاشت. تئاتر فردوسی زیر نظر عبدالحسین نوشین فعالیت می کرد و مهین اسکویی گام های اولیه آموزش بازیگری را از او فرا گرفت و ار نخستین زنان ایرانی بود که بر صحنه نمایش ظاهر شد.

او در نمایش پرنده آبی اثر موریس مترلینگ، نویسنده بلژیکی به کارگردانی عبدالحسین نوشین در نقش گربه مورد توجه قرار گرفت.

مهین اسکویی در گروه نوشین با بازیگرانی چون صادق شباویز، محمد علی جعفری، نصرت کریمی، عزت الله انتظامی، لرتا، توران مهرزاد، حسین خیرخواه، حسن خاشع، محمد تقی کهنمویی و مصطفی اسکویی همکاری می کرد و در همان دوران با مصطفی اسکویی ازدواج کرد و پس از اجرای چند نمایش به همراه او به فرانسه و سپس به مسکو رفت.

او در دانشکده هنرهای تئاتری مسکو (لونا چارسکی) در رشته کارگردانی با درجه ممتاز از این دانشکده فارغ التحصیل شد و نیز سیستم استانیسلاوسکی را نیز در دانشکده مزبور آموزش دید و در سال ۱۹۶۹ در این زمینه دیپلم افتخار دریافت می کند.

مهین اسکویی پس از شوروی به همراه همسرش در آلمان اقامت گزید و پس از بازگشت به ایران، در کنار مصطفی اسکویی تئاتر آناهیتا بنا گذاشتند.

پس از تعطیلی تئاتر آناهیتا و جدایی از مصطفی اسکویی، گروه تئاتر زمان را تشکیل داد و به به عنوان مترجم زبان روسی به استخدام کارخانه تازه تأسیس ذوب آهن اصفهان در آمد..

او با گروه تئاتر زمان نمایش در اعماق نوشته ماکسیم گورکی و سه خواهر و خرس و خواستگاری را به صحنه برد. آخرین تلاش مهین اسکویی برای بردن نمایش به روی صحنه به سال ۱۳۶۷ برمی گردد.

نمایشی با نام تاریکی های سرکش نوشته بوئرو نمایشنامه نویس اسپانیایی با حضور مهدی فتحی و همراهی گروه پنج که از فارغ التحصیلان سال ۶۵ تئاتر آناهیتا تشکیل شده بود و دیگر هنرآموخته های سالهای پس از انقلاب آناهیتا و جمعی از بازیگران جوان و علاقه مند که بسیاری از آنها در تئاتر امروز ایران مطرح هستند.

اما در سالی که با حضور علی منتظری در راس مرکز هنرهای نمایشی بسیاری از پیش کسوتان تئاتر ایران مانند حمید سمندریان، رکن الدین خسروی، بهزاد فراهانی، پری صابری و ...پس از سالها، نمایشی را بر روی صحنه بردند، اسکویی امکان اجرای نمایش نیافت.

پس از آن مهین اسکویی تمام وقت خودرا برای اتمام و تکمیل مجموعه آثار استانیسلاوسکی در ارتباط با بازیگری گذاشت و این آثار پس از سی سال تاسیس آناهیتا و ورود اسکویی ها به ایران به طور کامل توسط انتشارات سروش در سال ۱۳۶۸ در دسترس علاقه مندان قرارگرفت.

اهتمام مهین اسکویی در ترجمه آثار نمایشی و موضوعات تئاتری از بدو بازگشت به ایران بی وقفه ادامه داشت.

از آثار ترجمه شده توسط او علاوه بر سه جلد حجیم آموزش سیستم استانیسلاوسکی می توان به نمایش های در اعماق،ییلاق نشین ها و فرزندان خورشید نوشته ماکسیم گورکی، سه خواهر،خرسوخواستگاری اثر چخوف، تاریکی های سرکش اثر بوئرو، کارگردان مؤلفی دیگر اثر رخلس و فصل هایی از تاریخ تئاتر جهان اثر ماکولسکی اشاره کرد.

نمایش هایی که مهین اسکویی به عنوان کارگردان و بازیگر در آنها حضور داشت عبارتند از: خانه عروسک (هنریک ایبسن)، روبهک ها ( لیلیان هلمن)، تانیا (آربوزف)، صاحبه مهمانخانه ( گالدونی)، صاعقه ( آستروفسکی)، خرس و خواستگاری، سه خواهر( چخوف)، در اعماق ( ماکسیم گورکی).

در آغاز تاسیس تلویزیون ثابت پاسال (شبکه ۲ سراسری فعلی) در سال 1337 نمایش های زنده تلویزیونی توسط اسکویی ها در آن اجرا شد. مهین اسکویی در این نمایش ها نیز به عنوان کارگردان و بازیگر حضور داشت.

نمایش هایی مانند شبهای سپید(داستایفسکی)، گرگها و بره ها ( آستروفسکی)، اینس مندو، کلسکه زرین (مریمه)، غار سالامانگ (سروانتس)، پیچ خطرناک (سامرست موآم)، ابلیس ( چخوف)، خانه عروسک (ایبسن) به عنوان کارگردان و بازیگر و در نمایش های اتللو (درنقش امیلیا) و تراموایی به نام هوس (در نقش بلانش) تنها به عنوان بازیگر، از نمایش های تلویزیونی بود که او در آن حضور داشت.

مهین اسکویی از سال ۱۳۷۰ پس از انتشار آثار استانیسلاوسکی دوباره آموزش هنرجویان را آغاز کرد و در خانه خود فضایی را برای این کار اختصاص داد. برنامه آموزشی او مانند یک برنامه دانشگاهی بود و بسیاری از دانشجویان همزمان از کلاس های آموزشی او نیز بهره می بردند.

بی بی سی

 

نوشته شده توسط داریوش در  دوشنبه 12 دی 1384  و ساعت 08:01 ق.ظ

ویرایش شده در -  و ساعت -

(نظر

 


مطالب پیشین...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبلاگ من ...

  وبلاگ من

  ایمیل من

[yahoo]


بایگانی ...

 نویسندگان

داریوش (134)


موضوعات

عمومی (134)


 آرشیو

خرداد 1385 (1)
اردیبهشت 1385 (1)
فروردین 1385 (13)
اسفند 1384 (11)
بهمن 1384 (23)
دی 1384 (14)
آذر 1384 (40)
آبان 1384 (24)
مهر 1384 (7)


صفحات

 

 

لینكستان ...

 

لینكدونی ...

شعر ایرونی (-)
آ وای آزاد (-)
روزنامه صبح به وقت تهران (-)
گردون (-)
آرشیو لینكدونی

 

جستجو ...

جستجو در بلاگ

 

خبرنامه ...

 

آمار وبلاگ...

امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل مطالب :

كل نظرها :

كل بازدید ها :

افراد آنلاین : [online]