تبلیغات
اکسیر

 

 شنبه 19 آذر 1384

[عمومی , ]

حالا با گذشت دو سال، دوباره موسیقی ایران نماینده‌ای در جوایز گرمی دارد. گرمی برای موسیقی چیزی است در مایه‌های اسکار برای سینما، مثل جام جهانی برای فوتبال. اما معلوم نیست که چطور وقتی پای موسیقی ایران و حضور در محافل بین‌المللی به میان می‌آید، هیچکس به آن بهایی نمی‌دهد. کاش می‌شد کمی از بهایی که به فوتبال می‌دهیم، به موسیقی‌مان هم داده می‌شد.

به گزارش خبرنگار موسیقی "مهر"، تنها با گذشت چند روز از کنسرت استاد شجریان در کنار پسرش همایون، علیزاده و کلهر، آلبوم این گروه نامزد ردیافت جایزه گرمی شد. 

امروز در فهرست نامزدهای دریافت جایزه چهل و هشتمین دوره جوایز معتبر دنیای موسیقی "گرمی"،  نام آلبوم "فریاد" در بخش موسیقی‌های سنتی جهان (همراه آواز) در کنار چهار نامزد دیگر به چشم ‌خورد. در این آلبوم که شامل اشعاری از حافظ، سعدی، اخوان ثالث و شفیعی کدکنی است، محمدرضا شجریان، حسین عیزاده، همایون شجریان و کیهان کلهر به اجرای موسیقی پرداخته‌اند . این البوم محصول سال 1382 است و شرکت "دل آواز" با مدیر عاملی محمدرضا شجریان آن را منتشر کرده است.

دو سال پیش از این نیز اثری از کیهان کلهر، نوازنده برجسته کمانچه ایرانی و آهنگساز، کاندیدای دریافت این جایزه شده بود که وی در همان روزها در گفتگو با "مهر" در مورد آلبوم "غزل" که نامزد دریافت جایزه شده بود اعلام کرد: "آلبوم"غزل" که در حال حاضر نامزد این جایزه شده برای دریافت مجوز از ارشاد 9 ماه مخالفت را تحمل کرد. این در حالی است که همین اثر در محافل جهانی و در بین خارجی‌ها با استقبال گسترده‌ای روبرو شده است. همچنین باید بگویم متاسفانه موسیقی مثل فیلم نیست که در تمام فصول و کشورها جشنواره‌های مختلف برای آن برگزار شود. حداکثر کاری که در زمینه معرفی موسیقی ایران می‌توانیم بکنیم، اجرا در فستیوال‌های مختلف جهانی است و برای موسیقی ایرانی این موفقیت بسیار بالایی است که نامزد مهم‌ترین جایزه موسیقی شده است."

وی همچنین در مورد قطعات انتخابی برگزیده گفت: "مجموعا از سراسر دنیا 6 سی دی انتخاب شده است که آلبوم‌های "بی تو به سر نمی‌شود" که کار مشترکی بود از استاد شجریان، حسین علیزاده، همایون شجریان و من و همچنین سی دی جدید "باران" اثر خودم از مجموعه "غزل" از آن جمله‌اند. این آلبوم با همکاری استاد شجاعت خان (موسیقیدان هندی) ساخته شده بود و هر دو این آثار در آمریکا ضبط شده بودند."

حالا با گذشت دو سال، دوباره موسیقی ایران نماینده‌ای در جایزه گرمی دارد. گرمی برای موسیقی چیزی است در مایه‌های جایزه اسکار برای سینما. اما معلوم نیست چطور وقتی پای موسیقی ایران و حضور آن در محافل بین‌المللی که به میان می‌آید، هیچکس به آن بهایی نمی‌دهد، در جشنواره‌های خودمان حتی لوح تقدیری به موسیقیدانانی که در محافل بین المللی نائل به دریافت جایزه موسیقی شده‌اند، داده نمی‌شود. کاش می‌شد کمی از بهایی که به فوتبال می‌دهیم، به موسیقی ما هم داده می‌شد.

شاید گاهی بد نباشد کمی به عقب برگردیم، به تمام گلایه‌هایی که در باب رکود موسیقی سنتی، در باب ایجاد تحول در موسیقی سنتی و هزار و یک مشکل دیگر گوش کنیم، شاید حضور دوباره شجریان‌ها، علیزاده و کلهر بتواند جواب محکمی برای این گلایه‌های نه چندان قوی باشد. اگر چه برگزاری کنسرت روزهای پیش شجریان‌ها، علیزاده و کلهر و استقبال فراوان از آن، به نوعی خط بطلان بر ادعای بسیاری مبنی بر رکود و حتی مردن موسیقی سنتی ایران کشید.

جایزه "گرمی" روز هشتم فوریه (19بهمن ماه امسال) در لس آنجلس به برگزیدگان اهدا می‌شود.


 

نوشته شده توسط داریوش در  شنبه 19 آذر 1384  و ساعت 07:12 ق.ظ

ویرایش شده در -  و ساعت -

(نظر

 


مطالب پیشین...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبلاگ من ...

  وبلاگ من

  ایمیل من

[yahoo]


بایگانی ...

 نویسندگان

داریوش (134)


موضوعات

عمومی (134)


 آرشیو

خرداد 1385 (1)
اردیبهشت 1385 (1)
فروردین 1385 (13)
اسفند 1384 (11)
بهمن 1384 (23)
دی 1384 (14)
آذر 1384 (40)
آبان 1384 (24)
مهر 1384 (7)


صفحات

 

 

لینكستان ...

 

لینكدونی ...

شعر ایرونی (-)
آ وای آزاد (-)
روزنامه صبح به وقت تهران (-)
گردون (-)
آرشیو لینكدونی

 

جستجو ...

جستجو در بلاگ

 

خبرنامه ...

 

آمار وبلاگ...

امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل مطالب :

كل نظرها :

كل بازدید ها :

افراد آنلاین : [online]