تبلیغات
اکسیر

 

 پنجشنبه 10 آذر 1384

[عمومی , ]

 ساختن برج جهان‌نما در كنار میدان نقش‌ جهان، نادرست‌ترین كاری است كه در زمینه هنر معماری ایران انجام شده است و من شدیدا با این كار مخالفم.
«منوچهر آتشی»، شاعر پیشكسوت، با بیان این مطلب، افزود: «برخوردهای این چنینی با معماری سنتی مملكت كه هم باعث افتخار كشور است و هم گردشگر را به سوی ایران جلب می‌كند، از پایه اشتباه است. به همین دلیل، هر نوع دست بردن در جغرافیای نقش جهان، خلاف است.»
وی سپس به بیان خاطره‌ای از سفر خود به فرانسه پرداخت و گفت: «من برای رفتن به سمت موزه لوور، با ساختمانی قدیمی و فرسوده مواجه شدم و تعجب كردم كه این ساختمان در پاریس چه می‌كند. اما وقتی سرم را بالا گرفتم، دیدم كه روی آن نوشته شده است: «خانه ولتر»، یعنی آنها خانه‌ای كه فقط 200 سال قدمت دارد، حفظ كرده‌اند و حتی دست به تركیب آن نزده‌اند.»
سراینده مجموعه شعر «چه تلخ است این سیب»، در ادامه گفت: «در كافه‌های محله «سن ژرمن»،هم میزهایی وجود دارد كه روی آنها اسم نویسندگان و هنرمندان را حك كرده‌اند. این نویسندگان، طی 80 _ 70 سال گذشته، روی این میزها می‌نشسته‌اند و اكنون، فرانسویان این خاطره را حفظ كرده‌اند.»
آتشی سپس خاطره‌ای دیگر را عنوان كرد: «در گورستان پرلاشز هم من با دیوار مخروبه‌ای رو به رو شدم. وقتی پرسیدم كه ماجرا چیست، گفتند كه پای این دیوار، رهبران كمون پاریس را اعدام كرده‌اند. یعنی آنها حتی خاطره افرادی را كه خودشان كشته‌اند، نگه داشته‌اند.
این شاعر، در ادامه گفت: «علاوه بر این، در فرانسه دپارتمانی وجود دارد و شامل 6 _ 5 تالار بزرگ است كه به آثار ایرانی اختصاص داده‌اند. من در این دپارتمان، دیدم كه حتی آجرهای «سربازان جاوید» را حفظ كرده‌اند. همچنین سرستون‌های عظیمی از شوش در آن جا بود كه به خوبی نگهداری می‌شد.»
آتشی یادآور شد: «من با دیدن این صحنه هم خیلی متاسف شدم كه چرا میراث فرهنگی ایران در كشور خودمان نیست و هم با خودم گفتم كه اگر در ایران بود، نمی‌توانستیم از آنها نگهداری كنیم.»
وی در پایان گفت: «تمام كشورهای دنیا چنین نگاهی به آثار و مفاخر فرهنگی خود دارند، اما در كشور ما می‌بینیم كه طمع كاری و آزمندی، باعث به وجود آمدن چنین اتفاقی می‌شود.»
از آن جا كه ارتفاع برج جهان نما بیش از 40 متر است حریم آسمانی میدان نقش جهان توسط این برج شكسته شده است. اگر ارتفاع این برج تعدیل نشود میدان نقش جهان ابتدا در فهرست آثار در خطر و سپس از فهرست میراث جهانی حذف خواهد شد

منبع:سی-اچ-ان

 

نوشته شده توسط داریوش در  پنجشنبه 10 آذر 1384  و ساعت 04:12 ق.ظ

ویرایش شده در -  و ساعت -

(نظر

 


مطالب پیشین...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبلاگ من ...

  وبلاگ من

  ایمیل من

[yahoo]


بایگانی ...

 نویسندگان

داریوش (134)


موضوعات

عمومی (134)


 آرشیو

خرداد 1385 (1)
اردیبهشت 1385 (1)
فروردین 1385 (13)
اسفند 1384 (11)
بهمن 1384 (23)
دی 1384 (14)
آذر 1384 (40)
آبان 1384 (24)
مهر 1384 (7)


صفحات

 

 

لینكستان ...

 

لینكدونی ...

شعر ایرونی (-)
آ وای آزاد (-)
روزنامه صبح به وقت تهران (-)
گردون (-)
آرشیو لینكدونی

 

جستجو ...

جستجو در بلاگ

 

خبرنامه ...

 

آمار وبلاگ...

امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل مطالب :

كل نظرها :

كل بازدید ها :

افراد آنلاین : [online]