تبلیغات
اکسیر

 

 چهارشنبه 16 فروردین 1385

[عمومی , ]

علی اکبر صنعتی، استاد مجسمه سازی و نقاشی و عضو پیوسته فرهنگستان هنر، صبح روز یکشنبه، 13 فروردین در سن 90 سالگی در تهران درگذشت.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، (ایرنا) وی از دو سال پیش به علت سکته مغزی، قدرت تکلم خود را از دست داده و نیمه چپ بدنش نیز فلج شده بود.

علی اکبر صنعتی، که از قدیمی ترین مجسمه سازان و نقاشان معاصر ایران بود، اسفند ماه سال گذشته نیز به علت عارضه ریوی و مشکل تنفسی در بیمارستان بستری شده بود.

وی در سال 1295 در یکی از روستاهای سیرجان در استان کرمان به دنیا آمد و دوره‌ های تخصصی مجسمه‌ سازی و نقاشی را درمدرسه‌ صنایع مستظرفه و مدرسه‌ صنایع قدیم زیرنظر استادانی چون طاهرزاده، بهزاد مینیاتور، ابوالحسن صدیقی و محمد حیدریان گذراند.

علی اکبر صنعتی هم در میدان توپخانه و هم در میدان راه آهن موزه های کوچکی داشت که کارهای خود را در آنجا به نمایش می گذاشت. پس از انقلاب، گروهی به موزه وی که گفته می شود در آن مجسمه های ستارخان، باقرخان و شماری دیگر از چهره های سرشناس ایران قرار داشتند، حمله کردند و بسیاری از مجسمه های وی را نابود کردند.

با این همه، چند سال پس از انقلاب، قدر علی اکبرصنعتی و آثار وی از سوی دولتمردان شناخته شد و با اهدای مدرک دکترای افتخاری، وی به عنوان عضو پیوسته و منتخب فرهنگستان هنر برگزیده شد.

از این مجسمه ‌ساز و نقاش معاصر كه‌ ازموسسان موزه مردمی در میدان امام خمینی (توپخانه)، آثاری نظیر مجسمه‌های مرد زندانی، زن بینوا، كمال الملک، سوته دلان، گاندی و نیز تابلوهای موزائیكی از سنگ و تابلوهای رنگ و روغن به جای مانده است.

 

 

نوشته شده توسط داریوش در  چهارشنبه 16 فروردین 1385  و ساعت 07:04 ق.ظ

ویرایش شده در -  و ساعت -

(نظر

 


مطالب پیشین...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبلاگ من ...

  وبلاگ من

  ایمیل من

[yahoo]


بایگانی ...

 نویسندگان

داریوش (134)


موضوعات

عمومی (134)


 آرشیو

خرداد 1385 (1)
اردیبهشت 1385 (1)
فروردین 1385 (13)
اسفند 1384 (11)
بهمن 1384 (23)
دی 1384 (14)
آذر 1384 (40)
آبان 1384 (24)
مهر 1384 (7)


صفحات

 

 

لینكستان ...

 

لینكدونی ...

شعر ایرونی (-)
آ وای آزاد (-)
روزنامه صبح به وقت تهران (-)
گردون (-)
آرشیو لینكدونی

 

جستجو ...

جستجو در بلاگ

 

خبرنامه ...

 

آمار وبلاگ...

امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل مطالب :

كل نظرها :

كل بازدید ها :

افراد آنلاین : [online]