تبلیغات
اکسیر

 

 سه شنبه 25 بهمن 1384

[عمومی , ]

احمد مدنی دریادار سابق، اولین وزیر دفاع بعد از انقلاب و نامزد اولین انتخابات ریاست جمهوری ایران در 71 سالی، بعد از بیست و هفت سال تبعید، همزمان با بیست و هفتمین سالگرد انقلاب ایران، در اثر سرطان در ایالات متحده درگذشت.

دریادار احمد مدنی که در سال های آخر از سوی جمعی از هواداران نهضت ملی نفت به دبیرکلی جبهه ملی برون مرزی برگزیده شده بود، از امیران نیروی دریائی دوران پادشاهی بود که در عین حال دکترای حقوق سیاسی داشت.

آخرین سمت وی در دوران پادشاهی فرماندهی نیروی دریائی هرمزگان [بندرعباس] بود که در همان جا به جهت گزارشی که از یک سخنرانی انتقادآمیز وی به پادشاه داده شد از مناصب خود خلع و بازنشسته گردید. وی تا زمان پیروزی انقلاب ضدسلطنتی به تدریس در دانشگاه محل زادگاه خود [کرمان] پرداخت.

دکتر احمد مدنی که به داشتن تمایلات ناسیونالیستی شهرت داشت در آستانه انقلاب به یک جمع از نظامیان سابق پیوست که با انقلابیون به همکاری مشغول شدند و در پائیز سال 57 کمیته ای را تشکیل دادند که سرلشکر ولی قره نی [رییس پیشین رکن دو ستاد ارتش و اولین رییس ستاد ارتش جمهوری اسلامی]، سرهنگ عزیز امیررحیمی و سرهنگ توکلی از دیگر اعضای آن بودند.

این گروه در پیوند دادن بعضی از فرماندهان نظامی با سران انقلاب نقش های موثری ایفا کردند و با انتصاب مهندس مهدی بازرگان به ریاست دولت موقت از جانب وی به سمت های حساس نظامی گمارده شدند. دکتر احمد مدنی اولین وزیر دفاع دولت موقت شد.

احمد مدنی در 275 روز دولت موقت مهندس بازرگان، علاوه بر وزارت دفاع استانداری خوزستان را هم به عهده گرفت و در همان سمت بود که با شورش های گسترده ای در خوزستان روبرو شد و به علت تلاش خود برای آرام کردن منطقه ای که به علت قرارداشتن چاه های نفت و بنادر اصلی اهمیت اقتصادی و سیاسی داشت مورد انتقاد گروه های عرب ایرانی قرار گرفت.

همزمان با قدرت گرفتن شورای انقلاب، و از آن جا که آیت الله خمینی با قرار گرفتن روحانیون در سمت های اجرائی مخالفت کرده بود، روحانیون عضو شورای انقلاب به معاونت چند وزارت خانه منصوب شدند و از جمله آیت الله خامنه ای [رهبر امروزی جمهوری اسلامی] معاونت مدنی در وزارت دفاع را عهده دار شد.

نامزد ریاست جمهوری

دو ماه بعد از اشغال سفارت آمریکا در تهران و آغاز گروگان گیری پنجاه تن از آمریکائیان حاضر در سفارت که به استعفای دولت موقت مهندس بازرگان انجامید، اولین انتخابات ریاست جمهوری تاریخ ایران برگزار شد.

از میان 124 نفری که برای به عهده گرفتن ریاست دولت نامزد شدند، بیشترین تعداد متعلق به افراد هوادار نهضت ملی نفت بودند که حتی وقتی سرانجام ده تن برای رقابت باقی ماندند، از میان آن ها ابوالحسن بنی صدر، دکتر احمد مدنی، داریوش فروهر، حسن حبیبی، صادق قطب زاده و محمد مکری کسانی بودند که سوابق همکاری با جبهه ملی داشته و در تبلیغات خود به هواداری از نهضت ملی نفت در عین پذیرش رهبری آیت الله خمینی به عنوان رهبر کشور افتخار می کردند.

احمد مدنی به جز وفاداری به نهضت ملی نفت و رهبر آن دکتر محمد مصدق، در تبلیغات انتخاباتی خود با شعار "مدنی کارگزار و یار جان برکف امام" بیشترین تاکید را بر لغو قراردادهای نظامی ایران و آمریکا گذاشت که در دوران وزارت دفاع وی اعلام شده بود.

با این همه دو روز مانده به برگزاری انتخابات، دانشجویان اشغال کننده سفارت آمریکا که در صحنه سیاسی تاثیرگزارترین عامل شده بودند با انتشار اسنادی ادعا کردند که دریادار مدنی با مقامات آمریکائی روابطی داشته و گزارش های مثبتی درباره وی در میان گزارش های به جا مانده در سفارت دیده می شود. این تبلیغات در جو به شدت ضدآمریکائی آن زمان، بیشترین نقش منفی را علیه وی بازی کرد.

در این زمان نظرخواهی ها حکایت از آن داشت که با خارج شدن جلال الدین فارسی [ نامزد مورد حمایت حزب جمهوری اسلامی ] و مسعود رجوی [رهبر سازمان چریکی مجاهدین خلق و نامزد گروه های چپ ] شانس بیشتر با ابوالحسن بنی صدر و احمد مدنی است که بخش عظیمی از طبقه متوسط شهرنشین از مدنی حمایت می کردند.

با انتشار نتایج اولین انتخابات ریاست جمهوری آشکار گردید که با همه تبلیغات منفی صورت گرفته علیه احمد مدنی، وی توانست دو میلیون و دویست هزار رای از میان چهارده میلیون رای ریخته شده به صندوق ها را به خود اختصاص دهد و بعد از ابوالحسن بنی صدر کاندیدای جامعه روحانیت مبارز [ که با ده میلیون و هفتصد هزار رای انتخاب شد] در مرتبه دوم قرار گیرد.

دریادار مدنی سال گذشته، همزمان با آخرین انتخابات ریاست جمهوری ایران، در گفتگوئی با بخش فارسی بی بی سی فاش کرد که وقتی بعد از انتخابات برای آخرین بار در بیمارستان قلب به دیدار آیت الله خمینی رفت به او پیشنهاد شد که به عنوان نخست وزیر به همکاری با اولین رییس جمهور بپردازد که وی به دلیل اعتراض به رفتار گروه های انقلابی با وی در آستانه انتخابات، از قبول این پیشنهاد سر باز زد.

به این ترتیب دوران فعالیت های دولتی وی پایان گرفت و مدتی بعد همزمان با درگیری های داخلی و اوج گیری جنگ های خیابانی که ملی گراها با مخالفت شدید رهبر انقلاب و گروه های مذهبی روبرو شدند، وی نیز ناگزیر شد از کشور خارج شود.

مبارزه در تبعید

در خارج از کشور، احمد مدنی به ساماندهی یک گروه مخالف جمهوری اسلامی پرداخت و به ارسال پیام هائی برای نظامیان ایران مشغول شد که از آن ها می خواست با حفظ علاقه مندی خود به آرمان های نخستین انقلاب به مخالفت با جمهوری اسلامی بپردازند.

مدنی که به صراحت بیان و سلامت نفس در میان رجال سیاسی و نظامی کشور شهرت داشت، همزمان با افشای کمک های کشورهای خارجی به گروه های مخالف جمهوری اسلامی آشکار کرد که از این کمک ها بهره برده است اما از آن ها به عنوان "قرض الحسنه " یاد کرد که با آزاد شدن کشور بازپرداخت خواهد شد.

دو سال پیش، همزمان با آشکار شدن مخالفت های درونی با دولت و جنبش اصلاحات، مدنی بار دیگر به فعالیت های سیاسی رو آورد و به کوشش برای سامان دادن به جبهه ملی ایران پرداخت که در خارج از کشور به چند شعبه منشعب شده بود. در اولین کنگره این جبهه تازه، دعوت شدگان احمد مدنی را به عنوان یک نظامی وفادار به آرمان های ملی به دبیرکلی برگزیدند، عنوانی که آن را تا آخر عمر حفظ کرد.

مدنی علاوه بر داشتن تحصیلاتی در حقوق و جغرافیای سیاسی، طبع شعر داشت و مجموعه ای از اشعار از وی به جا مانده است و دو جلد جغرافیای سیاسی جهان از جمله تالیفات اوست. وی در آخرین اشعار خود آرزو کرده که پیکرش به ایران و زادگاهش کرمان بازگردانده شود.

دکتر احمد مدنی سرانجام همزمان با بیست و هفتمین سالگرد انقلابی که یک سال را به حمایت از آن، و ربع قرن را به مبارزه با آن مشغول بود، به علت سرطان لوزالمعده در بیمارستانی در لس آنجلس درگذشت

بی بی سی

 

نوشته شده توسط داریوش در  سه شنبه 25 بهمن 1384  و ساعت 07:02 ق.ظ

ویرایش شده در -  و ساعت -

(نظر

 


مطالب پیشین...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبلاگ من ...

  وبلاگ من

  ایمیل من

[yahoo]


بایگانی ...

 نویسندگان

داریوش (134)


موضوعات

عمومی (134)


 آرشیو

خرداد 1385 (1)
اردیبهشت 1385 (1)
فروردین 1385 (13)
اسفند 1384 (11)
بهمن 1384 (23)
دی 1384 (14)
آذر 1384 (40)
آبان 1384 (24)
مهر 1384 (7)


صفحات

 

 

لینكستان ...

 

لینكدونی ...

شعر ایرونی (-)
آ وای آزاد (-)
روزنامه صبح به وقت تهران (-)
گردون (-)
آرشیو لینكدونی

 

جستجو ...

جستجو در بلاگ

 

خبرنامه ...

 

آمار وبلاگ...

امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل مطالب :

كل نظرها :

كل بازدید ها :

افراد آنلاین : [online]